شما اینجا هستید:خانه » فرهنگ و هنر » کتابخانه » آقای هنر منتشر شد!

آقای هنر منتشر شد!

کتاب زندگی و آثار استاد منوچهر ویسانلو (موسیقی‌دان گیلانی)؛ از مجموعه‌ی تاریخ شفاهی هنرمندان گیلان، به کوشش امین حق ره منتشر شد.

در مقدمه ی کتاب آمده است:

«… برای هنر معاصر گیلان «منوچهر ویسانلو» یک استثناء است. او با آن‌که همه‌ی عمر، پسِ پرده نشسته است، خودش، هنرش و خاطرش را به حافظه‌ی تاریخی هفتادساله‌ی یک قوم تحمیل کرده است. رشک‌برانگیز است که آوازه‌ی نام این سیمای بی‌بدیل و گوهر پرفروغ موسیقی شمال، دهه‌هاست در هرکجای این سامان، پیوسته و به مهر، بلند و بی انقطاع شنیده می‌شود. که اگر این‌گونه است از آن روست که رفته و مانده‌ی عمرش را بی‌منّت و به شوق، دور از هیاهوی شهرت و آفاتِ مَنیّت و اندیشه‌ی مصلحت، هزینه‌‌ی خواسته‌ی قلبش برای موطنش کرده است: «نشر درستِ هنر و ثبتِ هنرِ درست».

نام ویسانلو در میان تک‌نوازان همه‌ی تاریخ موسیقی ایران شهره است. سالیان نوازندگی ویولن در رادیو گیلان، اجراهای بی شمارِ صحنه‌ای در گوشه‌گوشه‌ی ایران، و بیشتر، آن چند سال همسازی و همراهی با ارکستر حنّانه‌ی بزرگ، خود گواهی مُتقن و مستند بر این مدعاست..

زندگانی هنری منوچهر ویسانلو اما جدای از نوازندگی، ساحت دیگری هم دارد: «سازندگی». که در سه سطح جلوه گر است.

معلّمی: او همواره آموزگارِ هنر بوده است. چه روزهای جوانی که در مدارس انزلی درس نقّاشی می‌داد و شوق می‌آفرید، و چه در زمانه‌ی پخته‌گی و کارآزموده‌گی تا امروز که خستگی ناپذیر، به شیفته‌گان موسیقی، ساز و آواز می‌آموزانَد. این وجه معلّمی شخصیّت ویسانلو را هم از خیل بی‌شمار هنرجویان و هنرمندانی که در مکتب او ساز عاشقی مشق کرده‌اند و حالا در هوای ایران و جهان عطر خوش موسیقی می‌پراکنند می‌توان دریافت.

خلّاقیت: ویسانلو همواره در همه‌ی این هفت دهه‌ی رفته، در قامت پدیدآورنده‌ای پُرکار و خلّاق، بر بلندای تاریخ هنر گیلان ایستاده است. مجموعه ترانه‌ها و تصانیف جانانه که او برای بزرگان آواز گیلان و ایران ساخت و بسیار قطعات آهنگینی که نوشت و نواخت و پرداخت و پیراست، گنجینه ی ذی‌قیمت و گرانسنگی شد که برای امروز و فردای ما و فرزندان‌مان به یادگار ماند.

سازماندهی: بُعد دیگر زندگانی هنری ویسانلو، معطوف به جانِ دوراندیش و محصولِ ذهن منظم و سازمان‌یافته‌ی اوست. ویسانلو از جوانی تا امروزِ کار دیده‌گی، هرجا که بود و به هر عرصه‌ای که دل گذاشت، متفاوت از قاطبه‌ی اهل هنر، خلوت نگزید، فردا را دید، تشکّل ساخت و سازمانی اندیشید. بنیان نهادن اوّلین کانون هنر انزلی همراه با یاران دور و دیر در دهه‌ی بیست، رهبری ارکستر رادیو رشت از دهه‌ی سی، سازماندهی شورای شعر و موسیقی رادیو در دهه‌ی چهل، حضور مسئولانه در وزارت اطلاعات و رادیو در قامت مدیر اداره‌ای که در دهه‌ی پنجاه ملزومات اهالی هنر را تا دورترین‌ سرزمین‌ها به پایتخت می‌سنجید و برای اهل موسیقی امیدواری و شوق می‌آفرید، و تلاش برای حفظ و اشاعه‌ی موسیقی با بنیان نهادن شورای موسیقی گیلان‌زمین در اداره‌ی جوانِ ارشاد، بعد از روزهای عسرت و خاموشی دهه‌ی شصت، او را به سیمایی نادر و سرمایه‌ای تمام ناشدنی برای موسیقی مردمان دیلم و گیل بدل کرد…»

 

کتاب آقای هنر در ۲۲۳ صفحه، حاویِ گفتگویی مفصل با هنرمند، آلبوم تصاویر و برگزیده‌ی نُت‌ها و ترانه از سوی حوزه‌ی هنری و با همکاری نشر فرهنگ ایلیا منتشر شده است.

.

منوچهر ویسانلو (موسیقی دان شهیر گیلانی) متولد ۱۳۱۰ در بندرانزلی ست. در کارنامه ی هنری او همکاری با رادیو گیلان از دهه ۳۰ به عنوان رهبر ارکستر. عضویت در ارکستر حنانه به عنوان نوازنده ی ویولن، آهنگسازی و تنظیم بسیاری از ترانه های ماندگار گیلکی و همکاری با هنرمندان شاخص موسیقی ایران و گیلان به دیده می آید.
ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا