شما اینجا هستید:خانه » فرهنگ و هنر » معماری » جشنواره ی سیار “اتاق روشن” در انزلی و ۱۴ شهر دیگر برگزار می شود

جشنواره ی سیار “اتاق روشن” در انزلی و ۱۴ شهر دیگر برگزار می شود

در مسیر به ثمر رساندن ایده ی برگزاری مجموعه‌ای از فیلم‌های مستند معماری و شهری، در پاییز ۱۳۹۶ فراخوانی از سوی کانون معماری و شهر ارائه شد. از مجموع ۲۱ شهر متقاضی، کانون معماری و شهر، در گام اول تعداد ۱۷ شهر را انتخاب نمود با این هدف که پراکندگی آنها بتواند تمام جغرافیای ایران را به طریقی پوشش دهد. در روزهای پایانی اسفند ۱۳۹۶، نمایندگانی از شهرهای منتخب در جلسه هم‌افزایی و هم‌فکری جشنواره شرکت نمودند. مجموعه این تلاش‌ها در نهایت به همکاری با ۱۴ شهر دیگر در کنار کانون تهران منتهی شد.

جشنواره سیار اتاق روشن به طور هم‌زمان در شهرهای زیر برگزار می‌شود:

اصفهان، انزلی، اهواز، بروجرد، تبریز، رشت، ساری، شاهرود، قروه، قم، کرج، کرمان، لارستان، مشهد

بخوانید:

بیانیه‌ی هیئت برگزاری جشنواره اتاق روشن:

«اتاق روشن» در ادبیات مرتبط با تصویر در کنایه‌ای از «اتاقِ تاریک» به کار رفته و معنا یافته است. اتاق تاریک، اتاقی است با روزنه ای باریک بر یکی از جداره‌هایش که نفوذ پرتوهای نور از آن، تصویر واژگونه‌ای از جهان بیرون بر دیوار رو به رویی آن ایجاد می‌کند؛ به این ترتیب اگر روزنه مشرف به «شهر» یا خیابانی پُررفت‌وآمد باشد، تصاویر متحرک ایجاد شده به مانند «سینما» بازتابی خواهد بود از آنچه در بیرون از اتاق، در «جایی دیگر»، در حال وقوع است.

اما این اختراع شگفت انگیز تنها مبتنی بر کشفی دیرهنگام بود، چرا که انعکاس تصویری واژگونه از واقعیت بر روی پرده، دقیقا مشابه سازوکاری است که در ساختار چشم انسان به هنگام دیدن اتفاق می‌افتد: نور از روزنۀ مردمک وارد «اتاق تاریکِ» چشم می‌شود و به این ترتیب تصویری وارونه بر پردۀ شبکیه نقش می‌بندد. اما واقعیت آن است که اصلاح مجدد این تصویر وارونه و تطبیق آن با جهان واقع کاری است که مغز انجام می‌دهد. پس به تعبیری مغز انسان «اتاق روشن» اوست، آنجا که تصاویر بازنمایی‌شده دوباره باژگونه شده و معنا می‌یابند.

«جشنوارۀ سیار» پیش از هر چیز قصد دارد روزنه‌ای باشد به جهانِ واقعیِ بیرون از «اتاق تاریک» تا تصویری تا حد امکان با وضوح از شهرها، معماری و به طور کلی محیط‌های ‌انسان‌ساخت بازبتاباند. اتاق تاریکِ کانون «معماری و شهر» که برای حدود سه سال در موزۀ هنرهای معاصر تهران در قلب تهران برپا بود‌، در آخرین روزهای اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ طی رویدادی هماهنگ به میزبانی چهارده شهر دیگر از سراسر ایران پا از خانۀ همیشگی خود فراتر می‌گذارد تا امکانی فراهم آورد برای تماشای تصاویر و تجربه‌های متنوع پیرامون موضوع معماری و شهر.

بر این جشنواره نام «اتاق روشن» گذاشته‌ایم چرا که امید داریم در فرآیند مشارکتیِ برگزاری آن، بتوانیم فرآیند انطباق تصاویر با واقعیت‌های پیرامونیِ امروزمان را بهبودی کیفی بخشیم. به این ترتیب «جشنوارۀ سیار؛ اتاق روشن» قرار است بیش از فیلم دیدن، در مورد دیدن وضعیت اکنون خودمان از روزنۀ فیلم‌ها باشد. واقعیت آن است که بازنمایی تصویری مشترک در پانزده بستر جغرافیایی و فرهنگی متفاوت، نمی‌تواند خروجی مشابهی داشته باشد زمانی که هر یک از این شهرها به شیوۀ خود تصویر بازنمایی شده را درک، اصلاح، و توصیف می‌کنند. این جشنواره بیش از هر چیز دعوت از تمام آن‌هاییست که فعالانه به تماشای اتاق تاریک از روزنۀ کانون معماری و شهر موزۀ هنرهای معاصر تهران می‌نشینند تا آن را تبدیل به اتاق روشنی برای فهم وضعیت اکنون در بسترهای زیست متفاوت خود کنند.
ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا