شما اینجا هستید:خانه » فرهنگ و هنر » سازنده ی خروس جنگی درگذشت…

سازنده ی خروس جنگی درگذشت…

هوشنگ آزادی‌ور سینماگر، مستندساز، مترجم، نظریه‌پرداز تئاتر و شاعر، نهم اردیبهشت ماه نود و هفت، پس از چند روز بستری در بخش مراقبت‌های ویژه‌ی بیمارستان، به دلیل مشکلات قلبی و ریوی درگذشت.

آزادی ور، فارغ التحصیل مدرسه‌ی عالی سینما و بازنشسته صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بود. از او کتاب ها و ترجمه های معتبری در ضمینه تاریخ تئاتر جهان به چاپ رسیده است‌. معروفترین اثر مستند او نیز “گل قالی” نام دارد. همچنین مستند گفتگو محورِ جلیل ضیاپور، با محوریت زندگی و زمانه‌ی پدر نقاشی مدرن ایران از دیگر آثار ماندگار و مهم اوست.

هوشنگ آزادی‌ور متولد ۱۳۲۱ در شهر تهران بود. او در دهه‌ی ۴۰ به استخدام تلویزیون ملی ایران درآمد و از دانشکده صداو سیما مدرک کارشناسی در رشته کارگردانی را دریافت کرد. چند سالی به تهیه و کارگردانی فیلم مستند پرداخت و سپس و چند سالی هم در تئاتر فعالیت کرد. او در مستند سازی به فیلم های مردم شناسانه و آموزشی گرایش داشت و عمده فیلم‌های خود را در این زمینه ساخت. از سال ۱۳۶۱ در جوار مستندسازی به ترجمه متون تئاتری و سینمایی پرداخت و چندین جلد کتاب ترجمه و کتابی درباره هنر سنتی ایران تألیف کرد. او همواره در کنار ساختن فیلم و ترجمه کتب ، مقالاتی را در زمینه سینما و تئاتر در مجلات هنری منتشر کرده است.

 

آزادی‌ور هنرمندی جامع‌الاطراف در حوزه‌های گوناگون از شعر و ادبیات گرفته تا سینما و تئاتر بود که در اغلب جریان‌های مهم ادبی و هنری معاصرش، حضوری موثر و فعال داشته است.
ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا