شما اینجا هستید:خانه » رویدادها » شب جلیل ضیاپور در انزلی-

شب جلیل ضیاپور در انزلی-

شب جلیل ضیاءپور، جمعه، هفتم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ و به بهانه‌‌ی نود و هشتمین زادروز پدر نقاشی مدرن ایران، با حضور جمعی از کنشگران و علاقه‌مندان هنرهای تجسمی در انزلی (زادگاه هنرمند) برگزار شد.

در این نشست حاضرین ابتدا به تماشای فیلم مستند «جلیل ضیاپور» ساخته‌ی هوشنگ آزادی‌ور پرداختند. در این فیلم ضیاپور رو به روی دوربین از چگونگی گرایش‌اش به هنر تجسمی، تحصیلات در ایران و فرانسه، تشکیل انجمن خروس‌جنگی، معرفی هنر مدرن به خصوص سبک کوبیسم به جامعه ی هنری ایران، همچنین چرایی و چگونگی خلق آثار، ماهیت پژوهش‌ها و ایده ها و جهانبینی‌اش گفته است.

بخش دیگر برنامه گفتگو و نقد و نظر با محوریت موضوع نهضت خروس‌جنگی و زمینه‌های نوگرایی در هنر معاصر ایران بود که با اجرای امین حق ره با حضور کارشناس مهمان؛ حامد بهروزکار (هنرمند، مدرس و پژوهشگر حوزه‌ی هنرهای تجسمی) و مشارکت حضار برگزار شد.

در این بخش حامد بهروزکار با اشاره به جایگاه ویژه و منحصر به فرد گیلان و هنرمندان نام‌آور گیلانی در عرصه‌ی هنرهای تجسمی و نقش تعیین کننده‌ی ایشان در تاریخ هنر مدرن، ضمن روایت خاطراتی از مواجهه حضوری با پدر نقاشی مدرن ایران، ازجلیل ضیاپور به عنوان سرآمد و پیشقراول هنرمندان نوگرا نام برد. وی ضمن تبیین نقش جلیل ضیاپور و نهضت خروس‌جنگی در ایجاد جریانات نوجو و نوگرا، به پرسش هایی پیرامون چرایی گرایش ضیاپور به امر پژوهش و تحقیق در تاریخ، رابطه‌ی کوبیسم با هنرهای ملی ایران همچون کاشی کاری و فرشبافی، دیدگاه شخصی جلیل ضیاپور نسبت به هنرمند و چگونگی خلق اثر هنرمندانه، اهمیت امر گرداوری، ثبت و ضبط آثار هنری هنرمندان گیلانی در موزه‌ی هنر گیلان و جایگاه نظام آموزشی در معرفی هنرمندان نسل نو پاسخ گفت.

 

قابل به ذکر است شب جلیل ضیاپور به همت گروه گیلان کالچر و انجمن طرفداران توسعه انزلی در سالن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بندرانزلی برگزار شد. شبهای فرهنگی، با لحاظ مناسبتهای تقویمی، و با رویکرد نکوداشت چهره‌های فرهنگی، و معرفی آثار و خدمات ایشان به مخاطبان فرهنگ و هنر، به صورت پیوسته و مستمر در بندرانزلی برگزار می‌شود.
ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا