شما اینجا هستید:خانه » تاریخ » سیمای دیگر فتحعلی شاه!

سیمای دیگر فتحعلی شاه!

[ چهره ای که باید از نو شناخت! ]-

“فتحعلی شاه” اولین شاه بعد از اسلام است که با تاجی شبیه تاج شاهان پیش از اسلام و موسوم به تاج کیانی تاجگذاری کرد. به سان پادشاهان ساسانی از خود نقش برجسته به جای گذاشت و استفاده از شعر و موسیقی در دربار را به سان دوران سلطان محمود غزنوی و خسرو پرویز رونق داد.

فتحعلی شاه تاکید ویژه و کم نظیری بر اهمیت مرز و حد ایران داشت در واقع مفهوم تمامیت سرزمینی در عصر فتحعلی شاه به روشنی تبیین گردید. چنانچه تاکید وی بر وظیفه اش به پاسداری از قلمرو ایران در نامه اش به زمان شاه ابدالی (شاه افغان) مشخص است که می نویسد:
«در مملکت قدیمه ایران زمین چشم حرص و حق تمکین نگشاید و ننماید زیرا که این ملک محروسه و موروثه من است و حفاظت حدود و شرافت ناموس سلطنت از فرایض و شرایف انسانی ما بوده ، مرو و بلخ و اندخو و شبرغان و بدخشان و میمنه و هرات و سبزوار و بست و نیشابور وطبس و قندهار و بامیان و بلوچستان وسایر مفاضات خراسان در ازمنه قدیمه در عهود ماضیه و دوران صفویه موسویه به این ملک موروث مقرره مسند پیرایه من وابسته بود. چنان که بخواهیم در حالت انتزاع دولتین به زیر سم ستوران لشکریان باردیگر خواهیم آورد.»

تاکیدات فراوان وی بر حاکمیت ایران بر گرجستان نمونه دیگری از طرز تفکر فتحعلی شاه در مورد اهمیت حفظ حدود تاریخی ایران است. فتحعلی شاه در مورد ذره ذره حقوق تاریخی ایران حساس بود. چنانچه در مورد تابعیت ایرانی ایل بابان (اهالی سلیمانیه) در نامه اش به عباس میرزا در صفر ۱۲۳۹ تاکید می کند:

«ایل بابان سالهای سال است روی توکل به جانب این دولت ابدمدت آورده و دست توسل به دامان خدام اعتاب ما زده اند و هرگاه آن ها را حکما و حتما به وزیر بغداد بسپاریم و از آستان دولت پایدار منتزع سازیم ، کسر شان دولت و منافی غیرت سلطنت خواهد بود …ایلات حیدرانلو و سیبکی (نیز) از قدیم الایام متعلق به دولت جاوید قرار ایران بوده اند.»

افسانه بافی ها در مورد نقش فتحعلی شاه در شکست ایران از روسیه و خساست وی در هزینه نکردن برای قشون ایران، فاقد هرگونه مبنا و مستندی است. شکست نظامی ایران از روسیه نتیجه طبیعی عقب افتادگی سیاسی و اقتصادی ایران از روسیه و به ویژه ناشی از نزدیک ۸۰ سال جنگ داخلی در ایران از شورش افغان ها تا جنگ های ایران و روس بود. فتحعلی شاه مخالف شروع دوره دوم جنگ های ایران و روس بود و این شایعه نیز علیه وی جعل شده است که او موافق آغازدوره دوم جنگ ایران و روس بود. همان طور که بسیاری از شایعات و جعلیات علیه وی از جمله داستان روایت شده عبدالله مستوفی در مورد شمشیر کشیدن در دربارو رجز خوانی علیه پاسکویچ و….. جعل و تحریف است. در اندیشه و فکر فتحعلی شاه و در هویت سیاسی او سه عنصر مهم وجود دارد:

دولت. شاهنشاهی و ایران.

برخلاف تحلیل نادرست رایج. مفهوم دولت به عنوان حاکمیت سیاسی زاده عصر مشروطه نبود بلکه در فرمان ها و دستخط های فتحعلی شاه تاکید بر دولت به عنوان حاکمیت را داریم چنانچه به پسرش حسنعلی میرزا شجاع السلطنه می نویسد که باید خیر دولت شاهنشاهی را ملاحظه کند. ایران و تاکید بر ایران هم جز جدایی ناپذیر ادبیات سیاسی فتحعلی شاه است.

.

منبع: www.qajariranhistory.com
ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا