شما اینجا هستید:خانه » اندیشه » یک چهره؛ بانوی سرخ!

یک چهره؛ بانوی سرخ!

» مهرداد بهروزی-

رزا لوکزامبرگ، لهستانی بود و زاده‌ی سال۱۸۷۰٫ در۱۷ساله گی به محفل سوسیالیست‌ها در “ورشو” پیوست. در۱۹ساله‌گی، به سوئیس مهاجرت کرد. در فاصله‌ی۱۸۹۱ تا به ۹۶ در دانشگاه زوریخ به تحصیل اشتغال داشت. تا به اخذ دکترای اقتصاد.

در۲۷ساله‌گی به برلین (آلمان) رفت و به عضویت گروه سوسیال دموکرات آلمان درآمد. در۳۰ساله‌گی کتاب ” اصلاح یا انقلاب” را نگاشت و در سال۱۹۱۱، کتاب ” انباشته‌گی سرمایه” را.

سال ۱۹۱۴به دلیل سخنرانی‌هایش در آلمان در مخالفت با جنگ اول، بازداشت و به زندان رفت. تا به فوریه۱۹۱۶ در زندان بود و در این برهه،کتاب‌های “بحران در سوسیال دموکراسی آلمان” و “انقلاب روسیه”ر انوشت. ۴ماه پس از آزادی، و در ژوئن۱۹۱۶، بازداشت و به زندان رفت.

با اتمام جنگ اول، توانست خودرا برهاند. در همان سال، با یاریِ “کارل لیبکنشت” گروه انترناسیونالیستی اسپارتاکیست‌ها را پی گذارد. اول ژانویه۱۹۱۹ با اعلام این که: آلمان بایستی به شکل جمهوری سوویت (شورائی) درآید، به حاکمیت آلمان اعلان جنگ داد.

بایورش ارتش آلمان به اسپارتاکیست ها توسط ژنرال فون لوتویتس، در فاصله‌ی۱۱ تا به ۱۷ ژانویه۱۹۱۹، رزا لوکزامبرگ، بازداشت و در آستانه‌ی۵۰ساله‌گی مرگ فجیعی راتجربه کرد.

 

چه زیستاری داشته آن بانوی لهستانی که به بهت می‌ماند. حضور۳۳ساله‌ی رُزا درگستره‌ی تاریخ در ” زوریخ” شکل گرفت. برخورد با “لوناچارسکی” در دانشگاه، کسی که بعدها از زعمای انقلاب۱۹۱۷روسیه به شمارآمد.

آشنائی با “پلخانف” (واضع مارکسیزم در روسیه) و کارورزی‌های سیاسی با بزرگان نگره‌ی چپ درآلمان، “کائوتسکی”، و “برنشتاین”. برخوردهایش با “لنین”. این تجربه‌ها اما باسویه‌ای متضاد نسبت به نظرات چهره‌های آمده‌ جلوه یافت.

 

بانوی سرخ، سیاست را آن‌گونه که  لنین تعریف می‌کرد (سیاست یعنی مصلحت) نمی‌پذیرفت و به سازه‌های سیاسی (گام به پیش، گام به پس) اهمیتی نمی‌داد. فصول۱۳گانه‌ی شهره‌ترین کتاب رُزا، اصلاح یا انقلاب (۱۹۰۰) صرفا نکوهش سرمایه‌داری نیست بلکه آکنده از اصطلاحاتی‌ست چونان: انقلاب، جنگ، مبارزه‌ی مسلحانه، رویاروئیِ خشونت زا، فَوران خون و…

این نگاه عاری ازتساهل(واقعیت مداری؟) نه فقط باعث فاصله‌ی رزا بانخبه‌گان چپ (پلخانف،کائوتسکی، برنشتاین، لنین)گردید بلکه وی را واداشت تا در مسلخی پای گذارد که آلمان سرمایه‌داری تدارک دیده بود.

اعلام انقلاب زودرس (اصطلاح خود اوست) درآلمان توسط بانوی سرخ، در هنگامه‌ای صورت گرفت که حاکمیت آلمان باترکیب سیاسی ژنرال هیندنبرگ و سوسیال دموکراسی دکترابرت (که از یاران رزا بود!) می‌رفت تا اجتماع آلمان پس ازجنگ اول را با صبغه‌ای از سرمایه‌داری بازسازی نمایند.
ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا