شما اینجا هستید:خانه » رویدادها » آئین یادمان «سیروس طاهباز» در انزلی-

آئین یادمان «سیروس طاهباز» در انزلی-

شنبه، ۲۶ اسفند۱۳۹۶، آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرانزلی میزبان رویداد خجسته‌ای بود.

در پنجمین شب فرهنگی انزلی، که به همت انجمن طرفداران توسعه‌ی انزلی، گروه (Gilanculture-فرهنگ گیلان) و با مشارکت فعالان و کنشگران حوزه‌ی فرهنگ و ادب گیلان برگزار شد، یاد و نام سیروس طاهباز؛ نویسنده، پژوهشگر، مترجم و مدیر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دهه چهل و پنجاه، به بهانه‌ی بیستمین سال خاموشی اش در زادگاهش گرامی داشته شد.

در این آئین ابتدا حافظ موسوی ( شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران) با موضوع تصحیح آثار نیما ؛ در حوزه‌ی‌شعر و نثر، و هم کار مطبوعاتی طاهباز به ایراد سخنرانی پرداخت. موسوی از سیر تاریخی سپردن مسئولیت تصحیح، تدوین، گردآوری و نشر آثار نیما به طاهباز گفت و بار امانتی که او تا پایان زندگی بر دوش کشید. سپس ویدئویی از دیدار با فرشته‌ی جواهر دشتی، نقاش گیلانی (خواهرزاده‌ی سیروس طاهباز) و مروری بر اسناد و آثار این چهره‌ی شاخص در حوزه ی ادبیات کودک پخش شد. در ادامه مجید دانش آراسته ( نویسنده‌ی شهیر گیلانی) خاطرات خود را از چهل سال معاشرت و رفاقت با سیروس طاهباز با حاضرین به اشتراک گذاشت. در بخشی دیگر پیام تصویری حجت بداغی (داستان نویس و از شاگردان طاهباز) پخش شد.

سخنرانی فرزام امین صالحی (منتقد و مترجم) با موضوع فعالیت‌های طاهباز در انتشارات کانون، مجله‌ی آرش و دفترهای زمانه بخش دیگر این همایش بود. امین صالحی با تبئین شخصیت پرجذبه و مهربان طاهباز از توانایی منحصر به فرد او در ایجاد همگرایی میان چهره های شاخص ادبیات ایران با اندیشه ها و ایده های متضاد گفت و مجموعه‌هایی که این گونه با محوریت او پدید آمدند و پس از او تکرار نشدند. امین صالحی همچنین با ارجاع مخاطب به ‌دوره‌ی تاریخی و فضای اجتماعی متاثر از جنگ در دهه‌ی ۶۰ میلادی به تبئین نقش آن در شکلگیری و بلوغ و بالندگی شخصیت‌های تاثیرگذاری چون طاهباز در ایران  پرداخت.

در ادامه ویدئویی از صحبت های سیروس طاهباز در یوش، پخش شد. او از نیما گفت و وصیت‌اش برای خاکسپاری پس از مرگ در جوار او.

در بخش پایانی این آئین، رحیم چراغی ( شاعر و پژوهشگر گیلانی) از تجربه‌ی شخصی همنشینی با طاهباز و مشغله ی ذهنی روزهای آخر زندگی او گفت. چراغی با اشاره به گفتگوهای صورت گرفته با طاهباز پیرامون اهمیت تاریخی داستان‌های علی عمو، از پی‌جویی‌های مستمر و جدی او جهت شناسایی این سیمای ناشناخته‌ی ادبیات گیلان تا آخرین لحظات زندگی پرده برداشت. او همچنین از برگزاری آئین نکوداشت سیروس طاهباز در آرامگاه ابدی اش در یوش (زادگاه نیما) در تابستان سال ۱۳۹۷ خبر داد.

حافظ موسوی (شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران)

مجید دانش آراسته (داستان نویس)

فرزام امین صالحی ( منتقد و مترجم)

رحیم چراغی (نویسنده و پزوهشگر)
ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا