شما اینجا هستید:خانه » فرهنگ و هنر » وِرنیشین (کتاب زندگی و آثار استاد حسن خوشدل) منتشر شد!

وِرنیشین (کتاب زندگی و آثار استاد حسن خوشدل) منتشر شد!

آوای ترانه‌های «حسن خوشدل» در خاطره موسیقیایی مردم گیلان زمین تا همیشه طنین انداز خواهد بود. «زنگالو»، «عبدو»، «کپور لجن خوس»، «مول»، «گرزعلی»، «گولِه مار»، «می دیل تره تنگه» و دیگر ترانه‌های این خواننده محبوب، با دردها و حسرت‌ها، آرزوها و امیدهای مردم این دیار به ویژه اهالی ساحل نشین بندرانزلی آمیخته است. این روزها خبر انتشار کتابی درباره این ترانه سرا، خواننده و نوازنده آکاردئون و پیانو پیچیده است. کتابی که بر جلدش نام «ورنیشین» نقش بسته و «امین حق ره» فعال فرهنگی و اجتماعی نام آشنای گیلان، مولف آن است. هر چند «حسن خوشدل» اردیبهشت امسال از دیار خاک کوچید، اما انتشار این کتاب، گامی ارزشمند در مسیر پاسداشت فرهنگ و هنر گیلان زمین و ادای احترام به مردی است که سال‌ها برای مردم این سرزمین سرود و نواخت و خواند.

ورنیشین زندگی و آثار حسن خوشدل/ به کوشش امین حق ره نشر فرهنگ ایلیا/ 1395

ورنیشین
زندگی و آثار حسن خوشدل/ به کوشش امین حق ره
نشر فرهنگ ایلیا/ ۱۳۹۵

انگیزه نگارش ورنیشین
حق ره درباره چگونگی پا گرفتن اندیشه نگارش این کتاب می‌گوید: ازکودکی با ترانه‌های حسن خوشدل آشنا بودم اما تا روزهای جوانی نمی‌دانستم خالق این ترانه‌ها هنوز در انزلی (زادگاه مشترکمان) ساکن است. ترانه‌هایی مثل «زنگالو»، «کوپور لجن خوس»، «عبدو»، «مُل»، «پشمک»، «اوچدنه سنگک»  را از روی نوار‌های کاست زیاد می‌شنیدیم اما کسی از خالق ترانه‌ها نه حرفی می‌زد و نه یادی می‌کرد. بعدها بر حسب اتفاق فهمیدم سازنده این ترانه‌ها همان مالک شهرک غذایی «مالاتا» (رستورانی در طالب آباد انزلی) است. مراسم خاکسپاری احمد عاشورپور اسباب آشنایی و رفاقت‌ما شد. حسن خوشدل در برف مهیب سال ۸۶ برای بدرقه رفیق قدیمی آمده بود گورستان بی بی حوریه. از میانه دهه ۷۰ به سبب ابتلا به بیماری سرطان، حنجره‌اش را برداشته بود و با دستگاه حرف می‌زد. همان جا قرار ملاقات گذاشتم. برخلاف آنچه انتظارم بود که سخت بگیرد یا خوشایندش نباشد پذیرفت و از همان جا رفاقتمان شروع شد و تا لحظه مرگ ادامه داشت.

دیدارهای پرثمر
حق ره با نگاهی به دور دست از دیدارهایش با خوشدل می‌گوید: از همان دیدار اول گفت‌وگوهایمان با هدف ثبت خاطرات و گردآوری آثار شکل گرفت و کار تدوین کتاب تا حوالی ۹۲ به طول انجامید. کتابی حاوی زندگینامه (از کودکی تا کهنسالی)، عکس‌ها، مجموعه ترانه‌ها به گیلکی و فارسی و همچنین نُت‌ها که با همراهی دوست عزیز «سینا رحیمی فطرتی» به انجام رسید.
وی در ادامه یادآور می‌شود: بعد از کار تدوین آثار و احوال، با چاپ گفت‌وگویی بلند با او در نشریات رسمی، پخش صدا و موسیقی او از صدا و سیمای مرکز گیلان همراه با فیلم مستند «پاماله» ساخته کورش فرزانگان و برنامه‌ریزی برای اجرای چند برنامه زنده روی صحنه این اتفاق محقق شد که اسباب رضایت خودش هم فراهم آمد چرا که وی مدت‌ها در رسانه‌ها حضور نداشت.
در کنار اینها کار ضبط استودیوی صدای ساز تخصصی ایشان (گارمون) هم صورت گرفت. همچنین انگیزه‌ها برای کارهای تازه آن‌قدر بود که چند ترانه گیلکی را نیز با هم ساختیم و برای دو قطعه آهنگسازی شد و من هم افتخار خواندن یکی از این ترانه‌ها را داشتم که بعد ازضبط و پخش با استقبال خوبی هم مواجه شد.

مفهوم ورنیشین
از نامی می‌پرسم که بر این کتاب نقش بسته است و حق ره می‌گوید: «وِرنیشین» نام یکی از ترانه‌های حسن خوشدل و به معنای حاشیه‌نشین است، در گیلکی، انزلی چی‌ها به حاشیه‌نشین‌های کناره تالاب یا رودخانه‌ها «ورنیشین» می‌گویند. «وِر» در زبان گیلکی راه باریک کناره رودها ست.

*آئین رونمایی از این کتاب ۱۵/۸/۹۵ ، ساعت ۱۸ در آمفی تئانر اداره ی فرهنگ و ارشاد انزلی برگزار خواهد شد.

.

*منبع: روزنامه ی همشهری گیلان/مریم ساحلی- ۲/۸/۹۵
ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا