شما اینجا هستید:خانه » فرهنگ و هنر » سینما » درباره ی فروشنده!

درباره ی فروشنده!

»امین حق ره-

“فروشنده” ی “فرهادی” را دیدم. خوشحالی ام را از موفقیت هایش در کن امسال و هم انتخابش برای اسکار پنهان نمی کنم. اما از بُعد فنی برایم نسبت به سینمایی که پیشتر از او سراغ داشتم مایوس کننده بود. حتی بیشتر از “گذشته”.

فروشنده

به زعم من کلیت فیلم به شکل عجیبی عجولانه ساخت و ساز شده بود. چه در فیلمنامه، که چندپاره و عقیم بود. چه کارگردانی که به فرم غیرقابل انتظاری، رندانه، غیرمسولانه و بیشتر متکبرانه، بسیاری از وظایف ذاتی اش را به بیننده احاله کرده و به خصوص در پردازش شخصیت ها، که به طرح مساله هایی بنیادین و پرمغز از معضلات شخصیتی و روابط بین فردی انسانی، در سطح بسنده شده بود.
پیشتر از تماشای فیلم، البته متن نامه ی عرض تبریک مهرجویی را به فرهادی درباره ی انتخاب فروشنده برای اسکار ا خوانده بودم. حالا می فهم م چرا نوشته بود علی رغم خوشحالی از این انتخاب به شخصیت پردازی های فیلم نقد دارد.

مردی که سرآخر معلوم نیست بخشیده یا نبخشیده. زنی که معلوم نیست متعرض ش شده اند یا نه، یا اگر شده اند اساسن فاجعه ی تجاوز، ویرانش کرده یا نه، یا این که چگونه با آن همه روان تخریبی و از هم گسیختگی روحی، به فاصله فقط چند روز از حادثه، یکباره و در شمایل سریال های آبکی تلویزیونی، مُبلغ شعار ببخش و فراموش کن می شود؟!، پیرمردی که توانایی ورود به عنف و تهاجم و تجاوز و فرار از صحنه ی جنایت را با پای زخمی دارد اما معلوم نیست چرا آن قدر ناتوان است که پله ها را حتی به دشواری بالا و پایین می کند و…

اساسن هیچ چیز و دلیل ش در این فیلم قطعی و معلوم نیست. حتی بدیهیاتی که داستان با آن قوام می گیرد، و این با هیچ توجیهی جور نمی آید. کارگردان می تواند قضاوت نکند و داوری را به بیننده بسپارد اما این زمانی مطلوب است که داستان پر از شخصیت ها و کنش ها و وقایع متناقض و غیرمنطبق با همان داستانی که سازنده طرح کرده نباشد. نمی تواند شخصیت ها را بسازد و درگیر حوادث بکند و بعد رهای شان کند به امان خدا!
جدای از اشکالات جدی در فیلمنامه، و هم پرداخت سینمایی آن، این سینمای فرهادی متاسفانه بی اندازه ترسوست. جرات رودر رو شدن و پاسخگویی را ندارد. مسولیت نمی پذیرد و نمی خواهد هزینه مدعیات ش را بدهد.
گیلک ها ضرب المثلی دارند برای این وقت ها که ترجمه اش می شود این:
وسط می خوابد که کرایه ی لحاف ندهد!
ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا