شما اینجا هستید:خانه » رویدادها » گزارش تصویری آئین نکوداشت نادر گلچین در تالار وحدت

گزارش تصویری آئین نکوداشت نادر گلچین در تالار وحدت

مراسم بزرگداشت استاد نادر گلچین خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی با عنوان «بوی بهار» چهارشنبه شب هشتم اردیبهشت ماه توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» و با حضور حضور معاون هنری وزیر ارشاد و تعدادی از هنرمندان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

نادر گلچین

آیین نکوداشت با صحبت‌های «علیرضا پورامید» به عنوان مجری آغاز شد. او با خوش‌آمد گویی به میهمانان، از چرایی حضور و تجمع در آن شب سخن گفت و استاد «نادر گلچین» را با فراخوانی اسم او با حضار چهره به چهره کرد. استاد نیز به سختی از جای خود برخاست و به حاضرین در سالن که ایستاده و بی‌وقفه او را تشویق می‌کردند ابراز احساسات کرد. سپس روی پرده قسمت ابتدایی کلیپی از استاد گلچین به نمایش درآمد که در آن او به معرفی اجمالی خود و هنرش پرداخت: معلم سینه‌به‌سینه نداشتم بلکه از آنچه خوشم می‌آمد بهره‌وری می‌کردم. به‌عنوان مثال گاهی از مدرسه فرار می‌کردم و خودم را به قهوه‌خانه می‌رساندم تا از رادیویی که در آنجا بود آواز بشنوم.

سپس در ادامه ی این آئین استاد «فضل الله توکل» نوازنده پیشکسوت سنتور قطعاتی را به صورت بداهه برای مخاطبان اجرا کرد.

«حمیدرضا نوربخش» خواننده و مدیر عامل خانه موسیقی نیز طی سخنانی در تجلیل از مقام هنری نادر گلچین گفت: وقتی می گوییم استاد نادر گلچین خواننده بسیار خوبی است باید به جامعه و مخاطبان موسیقی نیز دلیل این خوب بودن را بگوییم چراکه در صدای این خواننده ویژگی هایی نهفته است که بسیاری از علاقه مندان موسیقی باید از آن آگاه باشند. به هر ترتیب این سومین جلسه ای است که می توانم از ویژگی های هنری نادر گلچین سخن بگویم که امیدوارم همواره حضورشان مایه استفاده های بهتر از هنر این خواننده شود.

این هنرمند با اشاره به جایگاه خوانندگان ایران در دوران قبل و بعد از ظهور رادیو بیان کرد: قبل از پدیده رادیو «بم خوانی» جایگاه چندانی در آواز سنتی ما نداشت یعنی کسی که صدای تِنور داشت نمی توانست در این فضا عرض اندام کند بنابراین بخشی از توانایی هایی هنرمندان مغفول ماند تا اینکه پدیده ای به نام میکروفن و رادیو در ایران باعث شد تغییرات زیادی در عرصه خوانندگی به وجود بیاید. در این فضا بود که خوانندگانی مجال این را پیدا کردند که ویژگی های صدایی را به اوج برسانند و باعث تحول و تتور در سبک و سیاق آواز شوند. به اعتقاد من خوانندگانی چون عبدالوهاب شهیدی، غلامحسین بنان، نادر گلچین، محمودی خوانساری و تعدادی دیگر، خوانندگانی بودند که با حضور رادیو ظهور پیدا کردند و با صدای خود ویژگی ها و ظرایفی از آواز را به مخاطبان ارائه دادند که واقعا ارزشمند بود.

نوربخش گفت: نادر گلچین صدایی با رنگ صدای منحصر به فرد و جنس صدایی خاص از نظر وسعت و محدوده مناسب خوانندگی آواز ایرانی، همه ویژگی های یک خواننده را داشت. او در بخش فیزیکال حوزه آواز گوش و ریتم موسیقایی دارد که در کمتر خواننده ای می توان شبیه آن را سراغ گرفت. بخش دیگر صدای استاد گلچین نیز به مقوله پرورشی و تربیتی آواز مروبط است که گرچه از مکاتب علمی و کلاسیک وارد کار خوانندگی نشد اما دانش آوازی او می تواند بسیار بیشتر از اینها مورد توجه قرار گیرد. وقتی صحبت از دانش آوازی می شود خیلی ها این دانش آوازی را به آموختن ردیف آواز سنتی محدود می کنند و چیزی فراتر از این هم قائل نیستند و تا آخر عمر در همین مسیر حرکت می کنند.

وی افزود: خوانندگانی مانند گلچین ثابت کردند که خوانندگی فقط رفتن به سمت اجراهای کلاسیک نیست و یک هنرمند می تواند با در نظر گرفتن مولفه های دیگر که ربطی هم به خوانندگی کلاسیک ندارد یک آوازخوان تمام عیار باشد. همین موضوع نشان از هوشمندی نادر گلچین است که همه توانایی او را ندارند. به اعتقادی ردیف فقط یک معبر است که خواننده را وارد دنیای بزرگی می کند و نادر گلچین هنرمندی است که از این معبر عبور کرد و بدون آموزش کلاسیک با تکیه بر گوش و هوش سرشاری که دارد مدلی از موسیقی را در آواز سنتی ارائه کرد که هم مورد تایید عوام و هم مورد تایید خواص بود.

این خواننده موسیقی ایرانی در ادامه صحبت های خود بیان کرد: ما بسیاری از خوانندگان را داریم که با تکیه بر موضوع تقلید یک مسیر ثابتی را طی می کنند و تا انتها هم با این مسیر در عرصه خوانندگی حضور پیدا می کنند اما هنرمندی مانند نادر گلچین گرچه از تقلید شروع کرد ولی در نهایت توانست سبک و سیاق منحصر به فردی را در آواز عرضه کند که نشات گرفته از هوشمندی اوست. او به درستی فهمیده که زیبایی صدایش در کجاست چیزی که خیلی از خواننده های آن را نمی دانند. به اعتقاد من نادر گلچین این هوشمندی را دارد که وسعت صدایش بیشتر از آنی است که عرضه شده و این نشان از درک زیبایی شناسانه وی دارد که توانسته به بهترین شکل به مخاطب عرضه شود.

نوربخش با اشاره موضوع فرهیختگی و فهم در خوانندگی عنوان کرد: استاد نادر گلچین طیف کاری بسیار گسترده ای دارد که حتی او را در عرصه موسیقی پاپ نیز به عنوان یک خواننده صاحب سبک معرفی کرده است. موسیقی پاپی که نادر گلچین ارائه می کند تفاوت هایی دارد که اتفاقا به همین جهت او را خواننده پاپ ندانسته اند. او همواره نوعی از موسیقی را ارائه می کند بویی از فرهیختگی می دهد که نشان دهنده بی همتا بودن نادر گلچین است. به اعتقاد من امثال نادر گلچین برای جامعه ما برکت هستند که همه باید قدردان این هنرمند باشیم. این هنرمندان افتخارات سرزمین ما هستند که باید هر روز آنها را پاس بداریم.

بعد از صحبت های نوربخش اجرای موسیقی توسط گروه موسیقی به هدایت «کیوان ساکت» بود که بر اساس ساخته‌های خود «ساکت» با همراهی بهنام ابوالقاسم (پیانو)، فاضل جمشیدی (آواز) و محمد رفیعی (تمبک) به زیبایی هر چه تمام‌تر نواخته شد.

در بخش بعدی قسمت دوم کلیپ استاد نادر گلچین پخش شد که در این قطعه تصویری هنرمندانی چون «عبدالوهاب شهیدی»، «کوروس سرهنگ زاده»، «فضل الله توکل»، «محمد موسوی» و «حسن ناهید» به تمجید از وی پرداخته بودند.

اجرای تصانیفی از «عماد رام» با حضور «بردیا صدر نوری»، «نیلوفر ابراهیمی»، «علیرضا دریایی»، «بامداد ملکی» و «محمد صرفه جو» نیز بخش دیگر مراسم بود.

در انهتای این آئین نادر گلچین در پاسخ به ابراز احساسات حضار که ایستاده و بی وقفه ایشان را تشویق می کردند با همراهی «بردیا صدر نوری» مدیر موسسه راد نواندیش به روی صحنه رفت و سخنان کوتاه خود را با اشعاری از محمد علی بهمنی، سنایی و حافظ آغاز کرد و ضمن معرفی اجمالی خود و سابقه هنری خویش از عشق سخن گفت. اینکه فقط  عشق بود که او را تا به اینجا رسانده است.

تجلیل و اهدای سردیس استاد نادر گلچین بخش پایانی مراسم نکوداشت این هنرمند بود که توسط علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد، فرزاد طالبی مدیر دفتر موسیقی، بهرام جمالی مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی و بردیا صدر نوری مدیر موسسه فرهنگی هنری راد نواندیش به وی اهدا شد.

عبدالوهاب شهیدی، فریدون شهبازیان، بیژن بیژنی، محمد علی بهمنی، فرزاد طالبی، سید عباس سجادی، بهمن کاظمی، میلاد کیایی، پری ملکی، مزدا انصاری، جواد مجابی، عباس خوشدل، رضا شایسته، مرجانه گلچین، بهرام جمالی از جمله مهمانان ویژه مراسم نکوداشت استاد نادر گلچین بودند.

علی رضا پورامید مجری آئین نکوداشت

علی رضا پورامید
مجری آئین نکوداشت

اجرای قطعاتی برای سنتور توسط فضل الله توکل

اجرای قطعاتی برای سنتور توسط فضل الله توکل

سخنرانی حمید رضا نوربخش مدیر عامل خانه ی موسیقی

سخنرانی حمید رضا نوربخش
مدیر عامل خانه ی موسیقی

اجرای موسیقی توسط کیوان ساکت با همراهی بهنام ابوالقاسم (پیانو)، فاضل جمشیدی (آواز) و محمد رفیعی (تمبک

اجرای موسیقی توسط کیوان ساکت با همراهی بهنام ابوالقاسم (پیانو)، فاضل جمشیدی (آواز) و محمود رفیعیان (تمبک)

اجرای تصانیفی از عماد رام با حضور بردیا صدر نوری، نیلوفر ابراهیمی، علیرضا دریایی، بامداد ملکی و محمد صرفه جو

اجرای تصانیفی از عماد رام با حضور بردیا صدر نوری، نیلوفر ابراهیمی، علیرضا دریایی، بامداد ملکی و محمد صرفه جو

نادر گلچین و عبدالوهاب شهیدی

نادر گلچین و عبدالوهاب شهیدی

حضور گلچین بر روی صحنه برای سخنرانی و اهدای تندیس یادمان

حضور گلچین بر روی صحنه برای سخنرانی و اهدای تندیس یادمان

سخنرانی کوتاه نادر گلچین روی صحنه تالار وحدت

سخنرانی کوتاه نادر گلچین روی صحنه تالار وحدت

تجلیل از مقام نادر گلچین با حضور علی مرادخانی، فرزاد طالبی، بهرام جمالی و بردیا صدر نوری

تجلیل از مقام نادر گلچین با حضور علی مرادخانی، فرزاد طالبی، بهرام جمالی و بردیا صدر نوری

اهدای سردیس نادر گلچین توسط حمیدرضا نوربخش

اهدای سردیس نادر گلچین توسط حمیدرضا نوربخش
دیدگاه ها (2)

ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا