شما اینجا هستید:خانه » در شهر » آئین سپاس از شهروند شایسته ی انزلی و یادمان خواهرخواندگی انزلی و کابورگ فرانسه

آئین سپاس از شهروند شایسته ی انزلی و یادمان خواهرخواندگی انزلی و کابورگ فرانسه

«انجمن طرفداران توسعه ی انزلی» و گروه «فرهنگ گیلان -GILAN CULTURE» با حمایت موسسه ی مسکونی دهکده ی ساحلی غازیان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انزلی برگزار می کنند:

شهروند شایسته انزلی

[نخستین آئین سپاس از شهروند شایسته ی انزلی]

نکوداشت شخصیت «محمّد نقی بحرپیما» و یادمان چهلمین سال خواهرخواندگی بندرانزلی و کابورگ فرانسه

زمان: (۵ شنبه) ۷ خردادماه ۱۳۹۴

ساعت: ۱۹

مکان: انزلی. غازیان. خیابان معلم. اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بندرانزلی.

.

محمدنقی بحرپیما در سال ۱۳۱۹ در بندرانزلی متولد شد. تحصیلات دوره ابتدایی را در مدارس سعدی و نظامی و دوره متوسط را در دبیرستان فردوسی در سال ۱۳۳۸ به پایان رسانید و پس از شرکت در آزمون سراسری در دو رشته ی پزشکی و زبان و ادبیات فرانسه ی دانشکاه تبریز قبول پذیرفته شد. بنا به دلایلی با انتخاب رشته ی زبان و ادبیات فرانسه در سال ۱۳۳۹ وارد دانشگاه شده و در خرداد ۱۳۴۳ فارغ التحصیل گردید.

پس از فارغ التحصیلی بلافاصله به عنوان مترجم در کارگاه تونل آبرسانی فومن مشغول به کار شد. همزمان در آزمون استخدامی وزرات کشور شرکت نمود و در دیماه ۱۳۴۳ پس از ۳ ماه دوره آموزشی از ۱/۱/۱۳۴۴ به سمت بخشدار بخش فیض آباد از توابع شهرستان تربت حیدریه استان خراسان مشغول به کار شد و پس از چند جابجایی در بخشداری بخشهای مختلف استان خراسان در سال ۴۹ به سمت رئیس اداره سیاسی و انتظامی استانداری خراسان و رئیس مترجمین آستان قدس منصوب گردید. او در سال ۱۳۵۰ تا آذر ماه ۱۳۵۳ فرماندار سراوان در استان سیستان و بلوچستان بود.

«بحرپیما» از دیماه ۱۳۵۳ بنا به درخواست انجمن شهر بندرانزلی به سمت شهردار این شهر انتخاب شد که در مدت ۳۹ ماه حضور ایشان (تا پایان اسفند ماه ۱۳۵۶) در سمت شهردار بندرانزلی خدمات شایانی در جهت توسعه این شهر صورت پذیرفت.

برخی از خدمات «محمدنقی بحرپیما» در دوران تصدی شهرداری انزلی به شرح ذیل است:

-بازسازی ۱۶۵۰ متر دیواره های بلوار از پل انزلی تا هواشناسی که بر اثر طوفان ۱۳۵۵ تخریب شده بود

-اجرای طرح احداث خیابان «ولی عصر سابق» پاسداران به طول ۶ کیلومتر

-احداث پل پیل علی باغ و اتصال خیابان شهدای جنوبی «باغ زمانی سابق» به کوی واحدی

-احداث اولین کشتارگاه صنعتی گیلان با پیمانکاری شرکتی از کشور رومانی

-احداث مرکز فنی و حرفه ای شهرستان «کارآموزی»

-جانمائی زمین و پیگیری ساخت و اتمام پروژه هنرستان صنعتی در محله سوسر غازیان

-احداث پل هوایی به جزیره بهشتی

-احداث کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در محوطه شهرداری

-لایروبی شنبه بازار روگا

-استقلال برزنهای غازیان و انزلی و…

از شاخص ترین خدمات «محمد نقی بحرپیما» که متاسفانه تا کنون به آن پرداخته نشده و از ظرفیت های مستتر در آن نیز علی رغم گذشت چهار دهه هیچ گونه بهره ای برده نشده است، عقد پیمان خواهرخواندگی میان «بندرانزلی» و شهر «کابورگ» فرانسه در سال ۱۳۵۴ خورشیدی و ثبت آن در سازمان ملل متحد است.
دیدگاه ها (2)

 • ذکتــــــــر ابراهیـــــــــم پیشـــــــه ور

  به خود می بالم که می بینم همشهریان عزیزم به حس متعالی« ســــــپاس » ارج نهاده و براین محمل به گرامیداشت خدمات دلسوزانه ی یکی از فرزندان شـــــهرمان جناب بحر پیما شهردار برجسته ی انزلی پرداخته اند . درکشــــو رهای اروپایی بر خلاف سنت رایج که خدمتگزاران صدیق وطن خود را تا زمانی در قید حیات اند مورد ستایش قرار میدهند ولی در کشور ما مع التاسف سیره ناظر بر این بوده است که از خدمتگزاران صادق در پس فوت آنان قدردانی شود که در واقع چیزی جز مصداق … نوشداروی بعد از مرگ ســــــهراب … نمی تواند باشــــد . ضمن شاد باد این رویداد مبارک به جناب بحر پیما کار خوب همشهریان نازنینم را نیز ارج می نهــــــــم . با احترام : دکتــــــــــر ابراهیــــــــم پیشه ور . کالیفرنیـــا ـ امریکا
  [email protected]

  پاسخ
  • سردبیر

   سلام و بی اندازه ممنون بابت تعهد و تعلق تان به شهر مادری.
   به یقین حمایت های دوستانی همچون شما از گوشه گوشه دنیا می تواند امیدواری به فردای بهتر را برای این آب و خاک برای نسل نو پررنگ تر جلوه دهد.

   پاسخ

ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا