شما اینجا هستید:خانه » مطالب ویژه » ایران درکجای ورزش آسیا ایستاده است؟

ایران درکجای ورزش آسیا ایستاده است؟

بررسی مسابقات آسیائی اینچئون کره جنوبی

» اسماعیل آلادینی

khoroosjangi. image1

۱- ترکیب ورزشکاران کشورها

هفدهمین دوره بازیهای آسیائی از تاریخ ۱۴ سپتامبر تا ۴ اکتبر ۲۰۱۴ باشرکت ۹۴۴۹ ورزشکار از ۴۵ کشور در اینچئون کره جنوبی برگزارشد. در این دوره از بازیها که چین با ۸۸۰ نفر بیشترین و برونئی با ۱۱ نفر کمترین شرکت کننده را داشتند ایران هم با ۲۷۶ ورزشکار در این بازیها حضور داشت. جوانترین ورزشکار ایرانی دراین بازیها مرضیه پرورش نیا (تیراندازی) با ۱۵سال و ۳ ماه و سیدبابک یگانه روح الهی(تیراندازی) با ۴۴ سال و ۶ مسن ترین آنها بودند. ایران با میانگین سنی ۲۵ سال و ۶ ماه در رده ۳۴ و جزو کشورهای مسن این دوره از بازیها بود. میانگین سن بانوان و آقایان ایران دراین بازیها به ترتیب ۲۴ سال و ۹ ماه و ۲۵ سال و ۸ ماه می باشد. از این تعداد ورزشکار، ۵۷ نفر را بانوان و ۲۱۹ نفر را هم آقایان تشکیل می دادند که بدین ترتیب تعداد آقایان نزدیک به ۴ برابر بانوان است.
جوانترین گروه سنی کشورها لائوس، یمن و تیمور شرقی با میانگین کمتر از ۲۲ سال و مسن ترین ها هم کشورهای لبنان و سری لانکا با بیش از ۲۷ سال در این بازیها شرکت داشتند. میانگین سنی ۹۴۴۹ ورزشکار ۴۵ کشور برابر با ۲۴ سال و ۸ ماه است که میانگین سن بانوان(۳۶۷۱ ورزشکار) و آقایان (۵۷۷۸ ورزشکار) به ترتیب ۲۳ سال و ۴ ماه و ۲۴ سال و ۱۱ ماه است. جوانترین ورزشکار شرکت کننده دراین بازیها غنیم السوادی (قایق رانی بادبانی) از کشور قطر با ۱۰ سال و ۳ماه، و مسن ترین هم کو ون وانگ (سوارکاری) از کشور چین تایپه با ۵۹ سال و یک ماه می باشد. (سن همه ورزشکاران از تاریخ تولد آنها تا سپتامبر ۲۰۱۴ محاسبه شده است).
در این بازیها تعداد بانوان شرکت کننده قزاقستان، تایلند و کره شمالی از آقایان این کشورها بیشتر بود. عربستان سعودی تنها کشوری بود که از بانوان شرکت کننده ای نداشت. ترکیب ورزشکاران و سایر اطلاعات کشورهای شرکت کننده در جدول شماره ۱ ارائه شده است(در این جدول جمعیت و درآمد سرانه کشورها از آمار بانک جهانی استخراج شده است).

۲- نتایج ورزشکاران ایران در بازیهای آسیائی

از مجموع ۱۴۵۴ مدال که در این دوره بازیها بین ورزشکاران توزیع شد، ۶۴۳ مدال را بانوان، ۷۶۸ مدال توسط آقایان و ۴۳ مدال را هم رشته های چند نفره که متشکل از آقایان یا بانوان (دوهای امدادی و … ) و یا ترکیبی از بانوان و آقایان (تنیس، تنیس روی میز، بدمینتون و … )بود کسب نمودند. ۳۷ کشور در رقابتی فشرده این تعداد مدال را از آن خود نموده و ورزشکاران ۸ کشور هم از مدالهای رنگارنگ نصیبی نبردند. بانوان ۷ کشور چین، چین تایپه، سنگاپور، اندونزی، ماکائو ، بنگلادش و نپال با وجود تعداد کمتر، بیشتر از آقایان کشور خود مدال گرفتند. با تعداد بیشتر نسبت به آقایان، بانوان کشورهای کره شمالی و تایلند هم بیشتر از آقایان مدال گرفتند.
سهم ایران از این بازیها ۵۷ مدال بود که از این تعداد ۴۱ مدال توسط آقایان و ۱۶ مدال را هم بانوان کسب نمودند. اگر چه تعداد ورزشکاران مرد ایران نزدیک به ۴ برابر بانوان بود اما این نسبت در کسب مدال محقق نشد و مدال آقایان حدود ۲ و نیم برابر بانوان است. مدالهای ایران در رشته های تیراندازی(۲ طلا، ۲نقره، ۱ برنز)، دوومیدانی(۱ طلا، ۱ نقره)، بسکتبال(۱ نقره)، بوکس(۲ نقره، ۱ برنز)،قایق رانی(۱ طلا، ۲ نقره، ۶ برنز)، دوچرخه سواری(۱ طلا، ۱ نقره، ۱ برنز)، شمشیربازی(۱ نقره)، کبدی(۲ نقره)، کاراته(۳ طلا، ۲ برنز)، تکواندو(۴ طلا، ۲ نقره، ۱ برنز)، والیبال(۱ طلا)، وزنه برداری(۱ طلا، ۱ نقره)، کشتی(۶ طلا، ۱ نقره، ۵ برنز)، ووشو(۱ طلا، ۲ نقره، ۱ برنز) به دست آمده است. ۳۸ مدال یعنی دوسوم مدالهای ایران در ۵ رشته تیراندازی، قایق رانی، کاراته، تکواندو ،کشتی، و ۱۹ مدال دیگر در رشته های دو ومیدانی، بسکتبال، بوکس، دوچرخه سواری، شمشیربازی، کبدی، والیبال، وزنه برداری و ووشو کسب شده است.
ایران در این بازیها در رده بندی از نظر کسب مدال طلا در رتبه ۵، از نظر مجموع مدال با هندوستان به طور مشترک در رتبه ۵، از نظر مدال ورزشهای پایه با عراق به طور مشترک در رتبه ۱۴ ، از نظر مدال بانوان در رتبه ۱۱ ، واز نظر مدال آقایان در رتبه ۵ ، جای گرفته است. نزدیک به ۲۱ درصد ورزشکاران ایرانی که در این بازیها حضور یافتند موفق به کسب مدال شدند که این نسبت برای بانوان بیش از ۲۸ درصد و برای آقایان نزدیک به ۱۹ درصداست.
در ورزشهای پایه (دوومیدانی، شنا، ژیمناستیک) فقط ۲۰ کشور موفق به کسب مدال شده واز مجموع ۲۹۷ مدال این رشته ها ۱۷۷ مدال را چین و ژاپن درو کردند. بیشترین مدال از ۱۲۰ مدال مابقی ورزشهای پایه را کره جنوبی(۲۴ مدال)، بحرین(۱۸ مدال)، هندوستان(۱۴ مدال)، قزاقستان(۱۱ مدال)، قطر و ازبکستان(۹ مدال)، ویتنام(۷ مدال)، هنگ کنک و سنگاپور(۶ مدال) دریافت داشتند. ۹ کشور دیگر هم بین ۱ تا ۴ مدال کسب نمودند که سهم ایران ۲ مدال و آن هم از دو ومیدانی بود (توسط احسان حدادی درپرتاب دیسک و لیلا رجبی بانوی بلاروسی- ایرانی در پرتاب وزنه).

khoroosjangi. image2 - Copy

۳- نگرش ایران و سایرکشورهای آسیائی به ورزش

یکی از مهمترین معیارها در ارزیابی ورزش جوامع توسعه یافته و درحال توسعه، میزان سرمایه گزاری در ورزشهای پایه (دوومیدانی، شنا، ژیمناستیک) و ورزش همگانی است. ورزشهای پایه که از سنین کودکی و نونهالی در آموزشگاههای اختصاصی و مدارس ابتدائی در سطحی بسیار گسترده و با برنامه ریزی طولانی مدت و توسط کارشناسان دلسوز و مدیریت اخلاق مدار برگزار میگردد، علاوه بر شناسائی استعدادها در هریک از این رشته ها ، منبع تغذیه سایر رشته های ورزشی نیز بوده و نوعی سرمایه گزاری برای ورزش قهرمانی هم به حساب می آید. همزمان با این برنامه ها ودر کنارآن با ایجاد تاسیسات ورزشی در پارک ها و سالنهای ورزشی کوچک میلیونها جوان را به این سمت و به ورزش همگانی سوق می دهند. با چنین احساس مسئوایتی، کشورهای آسیائی چین، ژاپن و کره جنوبی به دستاوردهای بزرگی رسیده و حتی در سطح جهان جزو قدرتهای مطرح می باشند. درخشش ورزشکاران چینی و ژاپنی در مسابقات شنا، دوومیدانی و ژیمناستیک قهرمانی جهان که امسال و سال گذشته میلادی برگزار شد گواه بر این مدعی است. این کشورها با سرمایه گزاری سخت و نرم افزاری که از چند دهه پیش آغاز شده، علاوه بر تامین بخشی از نیازها و سلامت روح و جسم جوانان جامعه خود، در ورزش قهرمانی هم لااقل تا یک دهه آینده در آسیا دست نیافتنی خواهند بود. هندوستان، قزاقستان، ازبکستان و حتی بحرین، قطر و ویتنام در این مسیر به سرعت پیش می تازند.
مسئولین ورزش ما اما مسیر دیگری طی می کنند. سخنان سجادی معاون قهرمانی وزارت ورزش پس از بازیهای آسیائی در نشست خبری ۱۹مهرماه ۱۳۹۳ رئوس سیاست ورزش مارا بیان می کند: « اگر بخواهیم شانه به شانه کشورهای قدرتمند پیش برویم باید نگرش ما به ورزش قهرمانی تغییر کند. مطمئنا باید سرمایه‌گذاری و امکانات و منابع ما بر روی این رشته‌ها بیشتر شود تا نتیجه بگیریم». (خبرگزاری ورزش ایران ۱۹/۰۷/۹۳). ایشان به صراحت اعلام می کنند اعتبار بیشتری به ما بدهید تا اردوهای طولانی تر داخلی و خارجی برپا داشته و هزینه های بیشتری را صرف ورزش قهرمانی نموده تا چند مدال بیشتر بگیریم. ولی این سیاست چگونه در ورزش ما حاکم شد؟ از حدود دو دهه پیش با بر گزاری لیگ در تعدادی از رشته های ورزشی که با گذشت چند سال اکثر رشته های ورزشی را در برگرفت، ورزش کشور سمت و سوی قهرمانی گرفت. مکان های ورزشی که بسیار هم محدود بود در اختیار هیئت های ورزشی نهاده شد. اکثر هیئت ها که ردیف بودجه ندارند بخشی از هزینه های خود رابا اجاره دادن این مکانها را به تیمهای ورزشی(نه لزوما” باشگاهها)، و یا با دریافت شهریه چند صد هزار ریال در ماه از کودکان و نوجوانان تامین می کنند. ولی اکثریت قریب به اتفاق ۱۳ میلیون دانش آموزکشور امکان ورزش کردن نمی یابند. این را یک مقام رسمی می گوید: «برای دانش آموزان در مکان دیگری غیر از حیاط مدرسه امکان فعالیت فیزیکی وجود ندارد و فقط ۲ تا ۳ درصد نوجوانان و جوانان به باشگاههای ورزشی می روند» (معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش، خبرگزاری فارس ۱۰ آبان ۱۳۹۳).

وضعیت در خارج از حوزه مسئولیت آموزش و پرورش برای جوانان این مرز و بوم از این هم بدتر است: «برای سال ۹۳، سهم بودجه وزارت ورزش و جوانان سه هزار و ۳۴ میلیارد ریال است که از این میزان ۱۸۹۵ میلیارد ریال به بودجه ستادی وزارتخانه و یکهزار و ۱۳۸ میلیارد ریال به شرکت سهامی توسعه و نگهداری اماکن ورزشی اختصاص داده شده است.در لایحه بودجه سال آینده از محل بودجه ستادی وزارتخانه، ۳۲۹ میلیارد ریال برای ساماندهی امور جوانان، اوقات فراغت، حمایت از تشکلها و مشارکت اجتماعی جوانان و زنان، ارتقای فرهنگ هویت دینی و ملی و ساماندهی ازدواج در نظر گرفته است» (خبرگزاری مهر ۲۴ آذر ۱۳۹۲). یعنی از ۳۰۳۴ میلیارد ریال کل بودجه ورزش کشور، ۳۲۹ میلیارد ریال برای امور جوانان، اوقات فراغت، و . . . در نظر گرفته شده که کمتر از ۱۱ درصد بودجه وزارت ورزش است. حال اگر به ریز این مبلغ ورود کنیم ۱۱۹، ۶۱، ۲۲، ۵۹ و ۶۸ میلیارد ریال به ترتیب برای «ساماندهی امور جوانان»، «اوقات فراغت»، «حمایت از تشکل ها ومشارکت جوانان و زنان»، «ارتقاء فرهنگ هویت دینی و ملی» و «ساماندهی ازدواج» تخصیص یافته است(همان منبع). به بیانی دیگر درکل بودجه امور جوانان وزارت ورزش، بحثی از ورزش جوانان، ورزش همگانی و ورزش پایه مطرح نیست. تازه همین بودجه ۳۲۹ میلیارد ریالی که به امور جوانان و برای بیش از ۲۰ میلیون جوان ایرانی اختصاص یافته از هزینه های دو باشگاه فوتبال پایتخت که از بودجه وزارت ورزش ارتزاق می کنند کمتر است.
حال اگر از این مسئولین پرسیده شود که تکلیف خیل عظیم جوانانی که جائی در ورزش آموزش و پرورش، و وزارت ورزش و جوانان ندارند چیست لابد از کمبود اعتبار، تحریم، و یا … خواهند گفت و اگر وصله ای به شما نچسبانند شاید هم به باشگاهها و بنگاههای اقتصادی که به نام آکادمی و … فعالیت مقطعی و بعضا” سودجویانه دارند حواله تان دهند. توقع شادابی و سلامت روانی جامعه با دور شدن جوانان از مکانهای ورزشی رویائی بیش نبوده و وجود چند میلیون معتاد هم نباید موجب غافلگیری شود. . با چنین دیدگاه حاکم بر مدیریت ورزش کشور، آیا بهتر نبود که اسم این وزارتخانه را به «وزارت ورزش قهرمانی» و یا به «وزارت جوانان» تغییر داده تا لااقل با عملکرد این تشکیلات همخوانی داشته باشد؟

۴- آیا مسئولین ورزش کشور آمار غلط می دهند؟

سجادی معاون قهرمانی وزارت ورزش در نشست خبری ۱۹مهرماه ۱۳۹۳: «نکته دوم جوان بودن کاروان ایران است با میانگین سنی ۲۴سال و ۸ ماه بود که کاروان جوانی نام می‌گیرد ». (خبرگزاری ورزش ایران IPNA 19/07/93). با مراجعه به سایت رسمی بازیهای اینچئون، تاریخ تولد کلیه ورزشکاران شرکت کننده منجمله ایران در آن درج گردیده که مطمئنا” توسط کمیته ملی المپیک ایران مشخصات سنی ایرانیان در اختیار آنها نهاده شده است. میانگین سن ورزشکاران ایرانی از این طریق برابر با ۲۵ سال و ۶ ماه به دست می آید. آیا وزارت ورزش میانگین سن ورزشکاران ایران را آگاهانه نزدیک به یک سال کمتر اعلام می کند؟ لازم به ذکر است که آمار سن ورزشکارانمان از متوسط سنی ۲۷۵ نفر از ۲۷۶ نفر حاصل گردیده و تاریخ تولد یک نفر (افشین بیابانگرد- رشته کشتی) در سایت رسمی بازیها درج نشده است.
در بیانیه رئیس کمیته ملی المپیک در پایان بازی‌های آسیایی اینچئون: « نتیجه کسب شده رکوردی ماندگار و کم نظیر در تاریخ ورزش انقلاب شکوهمند اسلامی ایران است» (خبرگزاری فارس۱۲/۰۷/۹۳). درمورد این ادعا لازم نیست خیلی به عقب برگردیم. فقط کافی است به نتایج دوره پیش این بازیها در ۴ سال قبل و در گوانکژو چین مراجعه کنیم که ایران علاوه بر کسب ۵۹ مدال و دو مدال بیشتر نسبت به این دوره، در رده چهارم بازیها نیز قرار گرفت. آیا تشکیلات ورزش ما از نتایج ورزشکارانمان در دوره قبل بازیهای آسیائی آگاهی ندارد؟ شاید هم یک پله سقوط و دو مدال کمتر نسبت به دوره قبل رکوردی ماندگار و کم نظیر به زعم کمیته ملی المپیک باشد!

جدول شماره 1جدول شماره 2
ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا