شما اینجا هستید:خانه » رویدادها » نمایشِ آثار نقاشی « سلیم کرمی » و « شهین بارور » در انزلی

نمایشِ آثار نقاشی « سلیم کرمی » و « شهین بارور » در انزلی

گالری «شهنوش» با همکاری گروه «فرهنگ گیلان-  GILAN CULTURE برگزار می کند:

Poster (S)
نمایشگاه آثار نقاشی «سلیم کرمی» و «شهین بارور»
(هنرمندان خودانگیخته و فقید گیلانی)
.
زمان افتتاح: ۹ آذرماه ۱۳۹۳/ ساعت ۱۷
زمان بازدید: همه روزه از ساعت ۱۶ تا ۲۰/ به غیر از روزهای تعطیل.
مکان: بندرانزلی. خیابان ناصرخسرو. روبه روی بانک ملی. ساختمان سام. طبقه ی ۶٫ نگارخانه ی شهنوش.
تلفن: ۰۱۳۴۴۵۵۴۲۹۹

(گالری شهنوش اولین و تنها مکان اختصاصی نمایش و فروش آثار تجسمی در شهرستان انزلی ست که به صورت مستقل و خصوصی اداره می گردد.)

.

«سلیم کرمی» در سال ۱۳۲۵ در روستای چارمان از توابع رودبار به دنیا آمد.

تا شصت ساله گی هرگز نقّاشی برایش دغدغه نبود. در سال ۱۳۷۵ اولین نقش هایش را با خودکارهای رنگی پشت برگه های تبلیغی ارمغان بهزیستی کشید.  نقشهایی که بدون آموزش و کاملن غریزی، فقط و تنها فقط براساس آموخته هایش از طبیعت خلق می شد. بعدتر نقاشی های او با خودکار از گُل، درخت، حیوانات و کمتر از آن ها انسان، روی تکه های کاغذ و مقوا نظر اساتید نقاشی گیلان را به خود جلب کرد.

عمو سلیم برای اولین بار کارهایش را در سال ۱۳۸۷ در گالری او به نمایش گذاشت. همان سال و سال بعد (۱۳۸۹)  در دوسالانه ی نقاشی گیلان (رشت) شرکت کرد. برگزاری نمایشگاهی در گالری مارلیک رشت ۱۳۹۰ ، شرکت در نمایشگاه گروهی در هشتمین دوسالانه نقاشی تهران ۱۳۹۱ و  برگزاری نمایشگاه انفرادی، سری عدن در گالری همای تهران از دیگر فعالیت های این هنرمن به نام خودآموخته در حوزه ی نقاشی ست. سلیم کرمی در هشتمین دو سالانه ملی نقاشی ایران برنده ی دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه ی نقدی شد.

او سالها از نارسایی کلیه رنج می برد و بعد از عمل پیوند همچنان عوارض این بیماری را  با خود یدک می کشید.  عموسلیم  ماه های پایانی عمرش را با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می کرد و بلاخره در ششم اسفند ماه ۱۳۹۲ پس از تحمّل چند ماه بیماری سخت، در خانه ی شخصی اش در رشت درگذشت.

.

«شهین بارور» متولد ۱۳۲۹ در شهرستان بندر انزلی است.

او در حالی چشم بر این جهان گشود که از همان ماه های نخستین پدر و مادرش متوجه برخی از مشکلات جسمانی او شده بودند. بی توجهی پزشکان درمان را به تاخیر انداخته و به دلیل تاخیر در شروع درمان تلاش ها موثر واقع نشد. شهین هیچگاه به مدرسه نرفت و تنها به کمک پدر و مادرش خواندن و نوشتن را آموخت و از این طریق سعی در درک دنیای پیرامون خود داشت. او تمام آموزش های لازم و حتی خواندن و نوشتن را در خانه و در ارتباط با همسالان خود تعلیم دید و ۱۱ساله بود که با ماشین تایپ نوشتن را آموخت. او فعالیت های جدی هنری اش را در حوزه ی نقاشی از سال ۱۳۵۷ آغاز نمود که نتیجه اش مشارکت در برگزاری نمایشگاه های متعدد انفرادی و گروهی به شرح ذیل بوده است:

– دانشگاه تربیت معلم (خانه آفتاب) ۱۳۶۷ /گارستان پارک جمشیدیه  ۱۳۷۶/ نگارستان سوده  ۱۳۷۳/ نگارستان شیو ۱۳۷۵/ هتل سفیدکنار انزلی ۱۳۷۵/ مجتمع خاتم الانبیا رشت ۱۳۷۶/ نگارخانه شیو ۱۳۷۷/نگارخانه شیو (دو نفره) ۱۳۸۰/ نگارخانه ی هنرپویا ۱۳۸۱/ فرهنگسرای هنر (گالری شماره ۲) ۱۳۸۴/ نگارخانه ی شیو ۱۳۸۷/ مرکز فرهنگی هنری شهر دورتموند آلمان . سپتامبر ۲۰۰۲/ جزء ۱۰۰ برگزیده چهارمین نمایشگاه زنان ایران (فرهنگسرای نیاوران ۷۶ و ۷۸/ شرکت در نمایشگاه جمعی (بین المللی تهران)

از شهین بارور  دو کتاب شعر با نام های «تقدیم با سکوت» و «تبسم تلخ» نیز به چاپ رسیده است. بارور در سال ۱۳۸۹ و پس از تحمل سالها رنج، در جستجوی آرامشی ابدی تنِ خسته اش  را به دست دریا سپرد و آن جهانی شد…

شهین بارور و سلیم کرمی
ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا