شما اینجا هستید:خانه » فرهنگ و هنر » سینما » خالی از تکنیک و پُر ایراد اما صمیمی – یادداشتی بر فیلم برف

خالی از تکنیک و پُر ایراد اما صمیمی – یادداشتی بر فیلم برف

 

barf1

کارگردان و تهیه کننده: مهدی رحمانی/ ‌نویسنده: حسین مهکام/ مدیر فیلمبرداری: امین جعفری/ صدابردار: یداله نجفی/ چهره‌پرداز: مهرداد میرکیانی/ طراح صحنه و لباس: ویدا روشنی/ تدوین: حسن حسندوست/ صداگذاری: امیرحسین قاسمی/ موسیقی: بابک میرزاخانی/ عکاس: محسن کلکو

بازیگران: رویا تیموریان، افشین هاشمی، محمدرضا غفاری، آناهیتا افشار، میلاد کی‌مرام، رابعه مدنی، مینا ساداتی، شیرین‌دخت یزدانبخش

تجربه ی دیدن برف در یک روز گرم تابستانی 

سینا نوری – فیلم خوب آغاز می شود و در مدت زمان کوتاهی شخصیت ها را معرفی می کند .

فیلم ماجرای یک روز از زندگی یک خانواده که علیرغم مشکلات مالی ، درگیر برگزاری مراسم آبرومند خواستگاری دخترشان هستند . خانه ی ویلایی آنها در گرو بانک ست و پدر برای رفع مسائل مالی پسر بزرگش تلاش می کند . امید فرزند کوچکتر خانواده است که تازه از سربازی بازگشته است و با مشکلات خانواده مواجه می شود .

برف از آن دسته فیلمهایی است که با تمام ایرادهایش مخاطب را تا پایان سمتِ خود می کشاند .

هرچقدر داستان به جلو حرکت می کند وجوه پنهان شخصیت ها آشکارتر می شود . متوجه می شویم که شخصیت های داستان هیچ کدام آنگونه که وانمود می کنند نیستند و هر کدام با پنهان کاری های خودشان زندگی می کنند . نکته ی بسیار مثبت داستان در این است که پنهان کاری شخصیت ها که ریشه در گذشته ی آنها دارد هرگز تبدیل به دروغگوییهای کلیشه ای نمی شود و با اینکه همه چی از هم پاشیده به نظر می رسد اما بنیان این خانواده همچنان پابرجاست .

فیلم ازآن دسته فیلمهایی است که اتفاقات کوچک روزمره را در یک شرایط بحرانی به یک ملودرام می رساند .

کلِ فیلم در یک خانه می گذرد . استفاده از محیط های بسته برای فیلم ها که این روزها مدِ سینمای ایران شده است ، کا را برای فیلمساز سخت می کند . بیرون آوردن قصه و شخصیت پردازی در چنین شرایطی سخت تر از زمانی است که از محیط های خارجی استفاده می شود ، ولی مهدی رحمانی توانسته فیلمش را تا حدودی از این محیط بسته سر بلند بیرون بیاورد که البته این قضیه را مدیون فیلمنامه ی خوب خود است . همین امر باعث می شود برف تبدیل به درام قابل تحملی شود که مخاطبش را تا پایان همراه خود می آورد .

barf8

شخصیت ها هیچ کدام اضافه نیستند . حتی مادربزرگ خانواده که وقتی وارد داستان می شود احساس می کنیم اضافی است ، در پیشبرد داستان بسیار کمک می کند . به عنوان مثال لحظه ی دلنشین رقص جلوی تلویزیون را رقم می زند .

فیلم خیلی کم دچار شعارزدگی می شود حتی زمانی که متوجه می شویم مادر خانواده که مدیر یک سازمان خیریه است و خودش دچار مشکل شده ، خیلی کم به سمت شعار می رود .

برف در کل فیلمِ ساده ایست که خیلی نمی توان به آن سینمایی نگاه کرد چون از لحاظ سینمایی چیز خاصی ندارد و ایراد زیاد دارد اما اگر کمی صمیمانه و عادی نگاه کنیم فیلمِ خوبی است که می توان به تماشای آن نشست و کمی از زوالِ سینمای رو به نابودیِ ایران دور شد .
ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا