شما اینجا هستید:خانه » در شهر » بحران سفید، وضعیت قرمز!

بحران سفید، وضعیت قرمز!

به بهانه ی مشقاتی که همواره برف برای انزلی و اهالی اش می آفریند!

» امین حق ره

یکم

در تاریخ آمده است نخستین شهرداری ای که براساس قانون بلدیه مصوب ۱۲۸۶ هـ.ش در ایران تأسیس شد، شهرداری تهران است که در همان سال یعنی تقریباً بلافاصله پس از تصویبِ قانون شهرداری ها پایه‌گذاری شد و بر مبنای تشکیلات جدید آغاز به کار کرد. پس از آن تا سال ۱۳۰۴، یعنی آغاز سلطنت پهلوی اول، مجموعن تنها ۱۶ شهرداری در همه ی  ایران تأسیس شد.

بندرانزلی/ گورستان لهستانی ها بهمن 1392

بندرانزلی/ گورستان لهستانی ها
بهمن ۱۳۹۲

حتمن آنهایی که در بندر انزلی زندگی می کنند یا که به هر دلیل گذرشان به این شهر خیال انگیزِ ساحلی افتاده  است، ساختمان سفیدِ حالا دیگر خسته و رنگ و رو رفته ی شهرداری آن را هم دیده اند که در مرکز شهر و در کناره ی بلوار ساحلی آن سال هاست بی رمق دارد تن می فرساید. روی پیشانیِ این ساختمان قدیمی دُرشت نوشته اند «تاسیس۱۳۰۰»

شهرداری انزلی حالا دیگر قدمتی ۹۳ ساله دارد. و این یعنی از میان این همه شهر و کلان شهرِ گاهن با قدمت چند هزارساله، که خیلی از آن ها هم مرکزِ استان اند، انزلیِ کوچکِ کم جمعیت، خیلی زودتر به مقتضیات دنیای مدرن تن داده و خواسته که با مولفه های مدیریت نوین شهری اداره شود. این خصیصه ی ویژه (میل به قرابت و نزدیکی به استانداردهای جهان مدرن) اسباب تجربه ی اولین هایی نیز شد که با تکنیک و دانشِ برآمده از علوم و فنونِ به کار گرفته در صنعت پیشروِ مللِ شرق و غربِ عالم آغشته بود. اتومبیل، لوکوموتیو، هواپیما، برق، تلگراف و تلفن، صنعت چاپ، عکاسی، سینما… و بسیاری بیشتر از این ها، پیش از بسیاری از شهرهای پرسابقه و پرجمعیت و پر اهمیت از منظر دستگاه حاکمه، در این شهر و به دست مردمان این خطه تجربه شد. حالا با این مقدمه آنچه محلِ پرسش است این است؛ «انزلیِ با این سبقه ی حداقل روی کاغذ خوشایند و رشک برانگیز در تجربه ی مولفه های مدرنیته، همین حالا نسبت به دیگرانی که حتی دیرتر برای کَندنِ از رخوت و سکونِ برخاسته از سنت تن جنبانیده اند چگونه و کجای داستان ایستاده است؟

دوم

بندراتزلی بهمن ماه 1392

بندراتزلی
بهمن ماه ۱۳۹۲

انزلیِ مدرن! و مردمانش در یک قرن اخیر از همه ی تاریخِ کوتاهی که بر آن گذشته، حوادث زیادی را به تجربه نشسته اند. جنگ جهانیِ اول و دوم ( و تبعاتِ هم مرزی با قدرتی  ایدئولوژیک که جهان و مدیریت آن را فقط از خودش و ایده های به ظاهر توده گرایانه ی خود می خواست) سخت گیریِ حاکمیتِ مقتدری که آزادگی و آزاداندیشی شهروندانِ چشم و گوش گشوده بر جهان آزاد را هیچ نمی خواست و بر نمی تابید. و هم رویدادهایی که طبیعت قهّار  می ساخت و گاهن زیاده خرابی می آفرید، فقط برخی از این رویدادهاست.

از قدیم پیش رَویِ آب دریا چندین بار کارِ زیستن در کناره ی ساحل خزر را  برای انزلی چی ها سخت کرده بود. اما در این میان برف سنگین و آمدن و ماندن و نرفتنش در زمستان، حتمن بیشتر  از دریا برای اهالی انزلی مساله ساخته است. بارش برف یک و نیم متری در دهه ی بیست و سی. باریدن برف همان جورِ دهه ی پنجاه و برف هولناک و ویران کننده ی دو متری دی ماه ۸۶  برای هر عقل سلیمِ عادیِ تحلیل گری این نتیجه را تثبیت کرده است که بارش برف سنگین از آسمان انزلی هرگز اتفاقِ غیرمترقبه ای نیست! و چون در بازه های زمانی تکرار می شود طبیعتن نباید که بحران بیافریند و مردم را و بیشتر مدیریت شهریِ آن را به استیصال بکشاند.

برف زمستانی بندر امسال هم آمد. همان جور که پیشتر آمده بود. این بار با این تفاوت که از خیلی زودتر همه را خبر کرده بود!  وقایع رخ داده در چند روزه ی اخیر و بحران پیش آمده بعد از بارش شدید برف اما نشان داد که انزلی هیچ نشانی از آن چه که تاریخِ مدنیت مدرن در ایران روایت می کند با خود ندارد!  که هرچه که از  اسباب و ملزومات حضور آرامش و سکون در یک جامعه ی نیمه مدرن است در انزلی نیست!

بندرانزلی بهمن ماه 1392

بندرانزلی
بهمن ماه ۱۳۹۲

حالا مبحث خدمات شهری و حقوق شهروندی، در شهری که از اولین های جامعه ی مدنی ایران است به یک شوخیِ زننده شبیه است. طنز تلخ و سیاه، این جای ماجراست که این شهر جدای از سابقه ای که از آن رفت، مقر و میزبان مسئولان کلانِ منطقه ای و سازمان ها و نهادهای تحت مدیریت شان است. «اداره ی کل بنادر و دریانوردی»، «اداره ی کل گمرک»، «اداره ی کل هواشناسی»، «فرماندهی مرزبانیِ استان»، «فرماندهی ناوگان دریایی شمال»، «سازمان منطقه ی آزاد»، «اداره ی کل شیلات»، همچنین «قرارگاه خاتم الانبیاء»، «کشتی سازی تمجیدی»، و … در این شهر مستقر و و با بی شمار نیروی انسانی و امکانات سخت افزاری، مشغول به انجام وظلیف سازمانی یا اجرای پروژه های عظیم اقتصادی، تجاری و …خویش اند. به زعم نگارنده تجهیزات و ادوات  و ماشین آلات تحت اختیار دستگاه های مذکور مضاف بر امکانات موجود و تحت مدیریت ادارات و نهادهای شهری اعم از شهرداری، اداره ی راه، سازمان آتشنشانی، هلال احمر، پلیس راه، اورژانس، سپاه، نیروی انتظامی و…می بایست تحت یک مدیریت واحد و اصولی که البته مختص یک جامعه ی مدنی مدرن است در اسرع وقت و بی هیچ تعللی به کار گرفته شده و بی هیچ مشقتی برای نیروهای اجرایی و عملیاتی، کلیت کار و جوانب حادثه را تحت کنترل گرفته و از تغییر وضعیتِ یک رویداد طبیعیِ آشنا و پیش بینی شده با عوارض محدود، به یک معضل و بحران فرا منطقه ای با آسیب های روحی، روانی، فرهنگی، اقتصادیِ غیرقابل سنجش و نامحدود جلوگیری نمایند. متاسفانه آن چه که  در جریان حادثه ی مذکورِ رفته بر انزلی و مردمانش به عینه مشاهده شد، در سطح اوّل، همان عدم وجود سازوکارها و ملزومات مورد نیاز در یک شهر پیشرو و جامعه ی به واقع مدنی ست.

سوء تدبیر، ناهماهنگی، بی تفاوتی، کارنابلدی و عدم تخصص بسیاری از مسئولان و متولیان شهری در خصوص مدیریت بحران، همچنین در کمال تاسف، مداخله ی منازعات جناحی و باندیِ سخیف و سطحی با رویکرد تسویه ی حساب های جا مانده  از روزهای  پیشین، بی ملاحظه ی شهر و مردمانی که همه چیزِ امروز و فردای شان  را به ایشان امانت سپرده اند همچون بسیاری موارد مشابه، اسباب اصابت خسارات و تحمیل هزینه های سنگین را بر شهر و اهالی اش فراهم کرد. مضاف بر آن، نبودِ یک ارتباط دو سویه ی درست و شرافتمندانه فی مابین مردم و کارگزاران دولتی و مدیران شهری امکان بهره مندی صحیح از نیروها و توانمندی های پراکنده امّا قابل  اتّکا و تعین کننده ی مردمی را برای کمک به حلّ مساله سلب نمود. این در حالی ست که نبود یا عقیم بودن سازمان های مردم نهادِ موجود( ngo ها)  و عدم سازماندهی و کارآمدی آنها در بسیج نیروها و هدایتِ اعضای توانمند و آموزش دیده برای شرایطی این چنین، شهر را از امکانی دیگر (مختص جوامع مدنیِ مدرن)  در جهت گذرِ به سلامت از  وضعیت ویژه محروم ساخت.

بندر انزلی بهمن ماه 1392

بندر انزلی
بهمن ماه ۱۳۹۲

در نهایت آن چه که قابل طرح است اشاره به این نکته است که انزلی و برفی که همواره برایش بحران می آفریند اگر چه مشقت زا، سختی آفرین، مخرب و حتی در برخی موارد که کم هم نیست برای شهر مصیبت بار جلوه می کند امّا همین بهانه ایست برای پرده انداختن از واقعیتی که دیگر انکار ناشدنی می نماید. مدرنیته، مدنیت و حقوق شهروندی، فقط و تنها فقط یک واژه نیستند. جامعه ی مدنی و شهر مدرن مقتضیاتی دارد که ما از آن دوریم. بسیار بسیار دور. و دردناکی داستان این جاست که انگار هنوز از آن جایی که در ۹۳ سال پیش ایستاده بودیم گامی به پیش بر نداشته ایم.
دیدگاه ها (6)

 • امیر

  از میان همه این سو مدیریت ها این دعواهای مدیران شهری واقعا چه صیغه ای است؟ یعنی آقایونی که منافع مردم رو فدای منافع شخصی و جناحی خودش می کند، آدمی است که صلاحیت نشستن بر آن صندلی را داشته باشد؟ چرا با این افراد برخورد قانونی نمی شود؟ مگر مسئولیتشان چیست که از انجام حداقلی هایش هم سر باز می زنند؟ از دست این مسئولین که مایه شرمساری انزلی هستند به کجا می توان شکایت برد؟

  مورد جالب دیگر این است که خیابانی مثل خیابان مظلوم (پشت سپه) هنوز باز نیست، اما بعضی کوچه های انشعابی به ۳۰ متری با عرض و اهمیتی کمتر، حتی زمانی که ۳۰ متری هم باز نبود، تیغه خورده و تمیز بود. واقعا ارائه خدمات شهری بر چه مبنایی صورت می گیرد؟ اهمیت خیابان ها، یا الویت های دیگر؟

  پاسخ
  • سردبیر

   سلام دوست عزیز.
   متاسفانه همیشه شاهد بوده ایم در مدیریت شهری آن چه در اولویت کاری بسیاری از مسئولان بوده نه حفظ منافع شهر و شهروندان که تامین منویات و دلخواسته های گروهی و باندی ست. این را می شود از نحوه ی انتخاب مدیران شهری هم به سهولت دریافت کرد.
   درباره ی ارایه خدمات به شهروندان هم در کمال تاسف در بسیاری مواقع اولویتبندی بر اساس همین الگو صورت گرفته و می گیرد. حال اگر قرار بر تغییر در این روش غیر متمدنانه در امور مدیریت شهری باشیم حتمن در گام اول باید از خودمان یعنی شهروندان شروع کنیم. آگاهی به حقوق شهروندی، پیگیری مطالبات به واسطه ی نهادها و سازمان های مردم نهاد و عمل به وظایف شهروندی می تواند قدم اول باشد.

   پاسخ
 • محمود

  باسلام بندر انزلی تاسیس شهرداریش ۱۳۰۰نبوده ساخت این ساختمان به ان تاریخ بوده سالها قبل ازان تاریخ انزلی بلدیه داشته قبل از اینکه مغازه مادام دردوطبقه ساخته شود دران محل ساختمان یک طبقه باسقف سفالی عکسش هم موجود است بلدیه بندر انزلی

  پاسخ
  • سردبیر

   سلام دوست عزیز.
   هدف ما در این یادداشت نه اثبات اولین ها! بلکه ارجاع دادن مخاطب به سندی ست که موجود و قابل مشاهده است و گواهی بر حضور مدرنیته در سالهای دور در این شهر کوچک می تواند باشد. ماجرای بلدیه اما با شهرداری قدری فرق می کند.

   پاسخ
 • AryoBarzan

  من برای شهرداری انزلی متاسفم که در یک همچین موردی باید از نیروهای مسلح برای برف روبی کمک بگیرد .
  به نظر من شهرداری بجای اینکه دست گدایی به سوی دولتی باز کند (که همواره این شهر و مردمانش را به حال خود رها کرده اند شاید به قول شما بخاطر چشم باز مردمش به جهان باشه) بهتر است بودجه ای اختصاص دهد تا مقداری نمک انبار کند و در این مواقع در سطح جاده ها بپاشد … چون این برف مختص امسال نیست و حتما در سالهای اینده همین آش خواهد بود وهمین کاسه..(کاش این برف تجربه ای بوده باشه برای شهرداری انزلی) .

  پاسخ
  • سردبیر

   ممنون از توجه تان دوست عزیز.
   اما مساله ای که این جا مطرح است عدم هماهنگی بین کلیه دستگاه های مرتبط با مدیریت شهری ست. که حتمن مدیریت شهر فقط توسط شهرداری ها ممکن نیست.

   پاسخ

ارسال یک دیدگاه

© 2013 Powered By Khoroos Jangi KhoroosJangi- میزبانی وِب توسط گــُزگـا

بازگشت به بالا